Free cookie consent management tool by TermsFeed
EÚ má prvú obsiahlu reguláciu AI na svete. Týka sa aj subjektov, ktoré doposiaľ nemuseli posudzovať svoj softvér, hrozí vysokými pokutami.

Popularita nových generatívnych modelov, ako je ChatGPT, zvýšila pozornosť na spoločenské riziká umelej inteligencie. Schopnosť AI dopĺňať, ovplyvňovať či nahrádzať ľudské chápanie a rozhodovanie priniesla so sebou množstvo nových etických otázok. Medzi výzvy, s ktorými sa musíme vysporiadať, patria napríklad riziko neúmyselnej diskriminácie v dôsledku neférových rozhodnutí AI, informovanie dotknutých osôb o tom, že dané rozhodnutie bolo vykonané algoritmom, či možné porušovanie autorských práv generatívnymi modelmi AI. Problémom algoritmov AI je aj miera ich vysvetliteľnosti a skutočnosť, že v niektorých prípadoch nevieme nahliadnuť do ich útrob tak, aby sme pochopili, ako sa rozhodujú.

Je tu návrh nového zákona o kybernetickej bezpečnosti. Bude čeliť ostrej kritike firiem ako v Česku?

Smernica Network and Information Systems Directive (NIS1) bola v roku 2016 jedným z legislatívnych opatrení Európskej únie, ktoré sa stretli s pozitívnou odozvou. Jej cieľom bolo zvýšiť a zosúladiť kybernetickú bezpečnosť v rámci EÚ, najmä v kritických sektoroch ako energetika, telekomunikácie a zdravotníctvo. 

Premietnutie NIS1 do našej legislatívy v podobe Zákona č. 69/2018 zaviedla bezpečnostné požiadavky na prevádzkovateľov kritickej infraštruktúry, ako sú hlásenie závažných bezpečnostných incidentov a zavedenie rôznych bezpečnostných opatrení. Za porušenie povinností boli zavedené sankcie.